firewallpazari_white_footer

İhtiyaç duyduğunuz ağ güvenlik ekipmanlarının seçimi konusunda kararsız kaldıysanız, aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşın. Satış destek ekibimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.  FORGOT YOUR DETAILS?

  Facebook ta yaptığı paylaşım yüzünden hapse girdi!

  by / Pazartesi, 13 Ocak 2014 / KategoriGenel

  facebookta-yaptigi-paylasim-ile-hapis-cezasi-aldi1Arkadaşının paylaştığı bir polisi aracında uyurken gösteren fotoğrafa, “Define mi var ki :)) bu aralar define için pınarbaşları barajlar felan geziyorlarmış :)” yorumunu yazan Kayahan O., 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Arkadaşının paylaştığı bir polisi aracında uyurken gösteren fotoğrafa, “Define mi var ki :)) bu aralar define için pınarbaşları barajlar felan geziyorlarmış :)))” yorumunu yazan Kayahan O., 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Milliyet Gazetesinin haberine göre 13 Ağustos 2012’de Kayahan O. arkadaşı A.G. nin üzerine hakaret yazarak paylaştığı fotoğrafa üstteki yorumu yapması üzerine Akyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Akyurt Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Kayahan O. 2012 Ağustosu başlarında define bulmak amacıyla kazı yaptığı belirlenen ve haklarında soruşturma açılan polislerin durumuna atıfta bulunarak yorum yazdığını ve bunun bir düşünce açıklaması ve espriden ibaret olduğunu söyledi. Ancak Akyurt Sulh Ceza Mahkemesinde görülen dava sonucu 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sabıkası bulunmadığı içinde cezası para cezasına dönüştürüldü.

  Hukukçular yorum yapılan fotoğraftaki kişinin kimliğinin belli olmadığını dolayısıyla hakaretin kuruma yapıldığı varsayılarak hüküm verildiğini ancak bu ve benzer açıklamaların hakaret içermediği sürece ifade özgürlüğü kapsamına girmesi gerektiğini belirtiyorlar.

  Facebook üzerinden yapılan paylaşımlarla ilgili başka ülkelerde de mahkumiyet kararları verilmektedir.

  Ör : İngiltere Ağustos 2011 – (internet üzerinden suça teşvik etme) http://goo.gl/VigYt6

  Ör : Mısırda çıkarılan yeni yasaya göre Facebook’ta kullanıcılar sayfalarında ‘R4BIA’ logolu fotoğrafları paylaşanlar 5 yıl hapis cezasına çarptırılacak. http://goo.gl/hgUC0P

  Artık işletmenizde internet kullanımını kontrol etmek zorundasınız. Daha önceki “İşyerinizde İşlenen Siber Suçlardan Kim Sorumlu Tutulur ?” yazımızda log tutulmaması halinde bu tip suçlarda sorumluluğun işletme yetkilisinde ya da sahibinde olduğunu belirtmiştik. Haberdekine benzer içeriklerle hergün karşı karşıya kalabiliyoruz, dolayısıyla ansızın sanık durumuna düşebilirsiniz bunu önlemenin yolu ise, işletmenizde internet kullanımını denetlemekten geçiyor, bunun için firewall kullanmanız ve aktiviteleri loglamanızı öneriyoruz.

  Aynı zamanda ülkemizde internet yolu ile işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında çıkarılan 5651 nolu yasaya göre işletmelerde internet aktivitelerinin loglarının tutulmasının zorunlu olduğunu tekrar belirtmiş olalım.

  TOP