firewallpazari_white_footer

İhtiyaç duyduğunuz ağ güvenlik ekipmanlarının seçimi konusunda kararsız kaldıysanız, aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşın. Satış destek ekibimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.  FORGOT YOUR DETAILS?

  Firewall Nedir?

  by / Salı, 24 Şubat 2015 / KategoriFirewall, Fortinet, Genel, İpucu, WatchGuard
  Firewall nedir ne işe yarar

  Firewall nedir?

  Bu yazımızda firewall çok basit olarak ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız. Nedir Firewall her BT ilgili konuşmada “yok ben blok yedim”, “firewall engelliyor” yok yönlendirme veya port kavramları üzerinde durmaya çalışacağız.
  Firewall resimde görüldüğü üzere şirket kapısında duran güvenlikçi arkadaşlar gibi duran şirkete girmek isteyen internetten gelen bilgileri kontrol eden bir donanımın artı yazılımdır. 2 numara temsilen Firewall (Tr karşılığı: ateş duvarı) temsil etmektedir.

  Nedir bu “port” veya “ip” dediğim tanımlar. Ip bizim internette gezdiğimiz adresimiz diyebiliriz. Mesela “kuyu sokak kuyu apt no:26/3 şişli” yerine “88.123.23.159” gibi bir sayıdır. Port ise bu adresten dışarıya acılan kapılardır. Mesela www.tekur.net yazdığınızda 80 portunu kullanırsınız veya maillerinizi kontrol ettiğinizde 443, 143 veya 110 portlarını kullanırsınız.
  Hatta günümüz Next Generation Firewall (UTM) olgusu ise bu kapıdaki güvenlikçilerin sayısını artması gibi düşünebiliriz. İlk dönemlerde kapıdaki güvenlikçiler bu kapıdan girilir bu kapıdan giremezsiniz derken bu firewalllarda kapıdan gelen kişilerin GBT sine bakıp karar vermekteler.
  Firewall veya UTM cihazlar günümüzde internet kullanan tüm şirketlerin bünyesinde bulunması gereken cihazlardır. Sadece güvenlik olarak düşünmemek gerekir şirket içinde neler olduğunu dışarıdan veya içeriden bir profesyonel bir gözün anlaması için gereken bir üründür.

  uMMAN

  TOP