firewallpazari_white_footer

İhtiyaç duyduğunuz ağ güvenlik ekipmanlarının seçimi konusunda kararsız kaldıysanız, aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşın. Satış destek ekibimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.  FORGOT YOUR DETAILS?

  İşyeri Ağında Log Tutmak

  by / Pazartesi, 19 Ocak 2015 / KategoriLog ve Raporlama
  İşyeri ağında log tutmak

  Kısaca “log” bir matematikçi için logaritma, bir ingiliz için mimari magazin, bir bilim adamı için ise ağacın ana gövdesindeki eksene verilen kısaltmayı çağrıştırabilir. Eğer bilişim dünyasındaysanız log denilince bir şeylerin kayıtlarını tutmak ile ilgili konuştuğumuzu anlarsınız.

  Teknik olarak log, logging den geliyor, yani bir sisteme dahil olmuş ve halihazırda orada aktivitesi olan kullanıcının yaptığı işlemlerin kayıtlarının tutulmasıdır.

  Yerel ağınızda log tutmuyorsanız sisteme dahil olan bilgisayarların, IPad,Iphone ya da akıllı tüm cihazların ağınızda nasıl etkileşimde bulunduklarını bilmiyorsunuz demektir.

  Verileri okuyorlarmı siliyorlar mı? kopyalıyorlar mı, hangi sunuculara erişiyorlar ve dahası internette hangi web sitelerine giriyorlar görmek ve kaydetmek için log tutmanız gerekir.

  Aynı zamanda ülkemizde 5651 nolu yasaya görede çoklu kullanım olan heryerde ve dolayısıyla birden fazla kişinin internete erişebildiği işletmelerde log tutulması kanuni zorunluluktur.

  Tamam madem yasal olarak zorunlu log tutmalıyız dediğinizi duyar gibiyim!
  Ama aslında log tutmak işyerinizdeki verimliliği artırır ve sadece bu neden bile log tutmak için yeterlidir.
  İşyeri ağında log tutmak verimliliği nasıl artırır sorusuna bir sonraki yazımda değineceğim. Şimdi nasıl log tutabiliriz sorusuna yanıt arayalım.

  Kişisel bilgisayarlarda log tutan birçok program ücretsiz olarak internette bulunuyor, ama profesyonel olarak log tutup raporlamanız gerektiği bir ağ sisteminiz varsa öncelikle ağınızdaki tüm aktiviteleri izleyebilecek bir firewall kurmanız gerekir.

  Firewall dan alınan bilgileri raporlayabilen ücretsiz yazılımlar olduğu söylemiştik,  ancak bunları kurmak, güncellemek, hataları çözmek ve istediğiniz şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli vaktiniz yoksa tavsiye etmiyorum.

  Özellikle 5651 nolu yasaya uygun şekilde log tutmak ve sorunsuz bir çözüm arıyorsanız fortigate firewalları için geliştirdiğimiz observx log yazılımı ekonomik fiyatla işinizi çözecektir.

  TOP